5 tipů jak vybrat jídelní stůl
Jídelní stůl je srdcem našeho domova
Neměli bychom se na něj dívat jen jako na kus nábytku, u kterého budeme rodině servírovat oběd.Správně zvolený jídelní stůl totiž přispívá k domácí pohodě a stává se místem setkávání, povídání si a vzájemného svěřování se. Jídelní stůl se ještě v nedávné minulosti, a to nejen v bytech panelových domů, většinou tísnil - jako nábytek druhé kategorie - v malé kuchyňce. Dnes už se s ním počítá mnohem více. V rámci rekonstrukce starších domů a bytů pak dochází k propojení kuchyní s ostatními prostory a stěhování jídelního stolu do obýváku, kde má podstatně více místa vyniknout.
Různé tvary, různé materiály
Jídelní stoly se vyrábějí z rozmanitých materiálů, v různých tvarech a rozměrech. Ať už si vybereme stůl kulatý nebo hranatý, oba mají své výhody. Kulatý slouží jak ke stolování, tak k pouhému posezení a navíc navozuje mnohem lepší atmosféru ke vzájemné komunikaci. Na druhou stranu je mnohem náročnější na prostor. Například stůl o průměru 90 centimetrů je tak akorát pro tři lidi.
Pokud však potřebujeme stůl univerzálnějšího charakteru, který se občas použije i k přípravě pokrmů nebo psaní úkolů, vhodnější je volit obdélníkový stůl nebo čtvercový.
Do velkého prostoru můžeme zvolit oválný stůl, který svým tvarem zjemní interiér a jeho kulaté hrany budou bezpečné pro děti.
Na velikosti záleží!
Při pořizování jídelního stolu musíme samozřejmě vycházet z prostoru, který máme k dispozici, ale také z počtu osob, jež k němu budou usedat.
V případě, že žijeme společenským životem a často přijímáme návštěvy, neměli bychom na ně zapomenout. Podle základních ergonomických pravidel je třeba na jednu osobu počítat s plochou 40x60 centimetrů stolní desky. Za standardní šířku stolu se považuje 80 centimetrů, za optimum potom 90 centimetrů.
Pro pohodlné sezení je však rovněž důležitá výška stolu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 74 až 76 centimetrů, od spodní hrany desky by mělo být k podlaze minimálně 63 centimetrů.
Aby se nám dobře sedělo, potřebujeme rovněž dostatečný prostor kolem židle, abychom se mohli odsunout, posadit a podobně. Jako dostatečná se uvádí vzdálenost mezi hranou stolu a opěradlem židle či lavice minimálně 70 centimetrů. A pokud sedíme před stěnou či nábytkem, je třeba přidat dalších alespoň pět centimetrů.
Masivní stůl - základ rodiny
Při výběru jídelního stolu většina z nás však nejprve řeší vzhled a materiál. Někteří architekti a designéři nedají v případě jídelního stolu dopustit na masivní dřevo a klidně takový stůl umístí i v kuchyni vybavené jinak ve studeném hi-tec stylu. K takovému se potom vejde i značně početná rodina nebo parta přátel.
Dřevo coby materiál, z něhož se jídelní stoly vyrábějí, má v současnosti vážnou konkurenci ve sklu, kovu a především sklokeramice - tedy materiálech, jejichž invaze do obytných interiérů nadále úspěšně pokračuje. Na skleněné desce sice vynikne více než na jiných materiálech sebemenší nečistota, ale na druhou stranu sklo vnáší do jídelního koutu pocit čistoty a vzdušnosti.
Sklokeramické desky získaly jedinečné vlastnosti díky spojení 2 speciálních procesů: silná deska porcelánu (směs kameniny obsahující hlínu a cenné základní suroviny) se spojí s vrstvou plaveného skla za vysokého tlaku a teploty. Výsledkem je deska s vynikajícími vlastnostmi, odolná proti poškrábání, nárazům, skvrnám, tepelným šokům a chemikáliím. Je jednoduché ji vyčistit a je absolutně hygienická, protože nepohlcuje žádné tekutiny a neuvolňuje žádné škodlivé látky.
Volte s rozumem
Přijatelné stolování se v menších bytech musí často řešit využitím rozkládacích stolů, jejichž desky lze zvětšovat rozložením, vysouváním nebo vložením přídavné části. Příprava dostatečně velké tabule se tak zkomplikuje, ale výsledek stojí za to. Stále lepší, než se u jídelního stolu tísnit.
Naopak jedinci, žijící sami, mohou stolování vyřešit pomocí sklápěcích stolků nejčastěji připevněných ke stěně v kuchyni. Většina z nich nabízí dostatek prostoru dvěma lidem. Tyto stolky vhodně doplňují větší jídelní stůl umístěný v obývacím pokoji, často se vyrábějí ve sklápěcím provedení, čímž v malé kuchyni nezabírají žádný prostor.
Posledním typem jsou takzvané barové pulty, které většinou oddělují pracovní část kuchyně od obývací zóny interiéru a sezení barového typu. Barové stolky sice nenahradí jídelní stůl, ale dobře poslouží k vypití kávy, případně k podávání snídaně.
Sebedokonalejší jídelní stůl se pochopitelně neobejde bez vhodného sezení. Jaké jsou současné trendy?
Židle se vyrábějí z nejrůznějších materiálů - od dřeva a překližky, přes kov, plast až po různé kombinace těchto materiálů. Aniž by se přehlížel vzhled židle, více než v předchozích obdobích se dá na pohodlí a ergonomii. V souvislosti s tímto trendem se v kuchyních častěji objevují čalouněné židle a důraz se u nich klade především na výplň a kvalitní potah. Odolnost vůči prosezení zajišťují tuhé i měkké polyuretanové pěny, v poslední době i poddajné duté vlákno, speciální kuličky nebo i vzduch.
Co se týče potahů i v kuchyních se častěji uplatňují potahové látky s protišpinivou úpravou, neboť mají jednoduchou údržbu a delší životnost. Údržba čalouněných židlí se však řeší i kvalitními bavlněnými snímatelnými potahy, které lze prát.
Židle bychom si před koupí měli vyzkoušet. Pokud nebude poskytovat skutečně zdravé pohodlné sezení, porozhlédněme se po jiném. Současný trh nám předkládá dostatečnou nabídku.
Jestliže máme doma rozkládací stůl, což znamená, že se u něj občas sejde více strávníků, je třeba si pořídit i rezervní židle, které nebudou zabírat příliš místa. Nejvhodnější je volit skládací nebo stohovací židle.